Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Emaliowane patelnie żeliwne - na indukcję i gaz

( ilość produktów: 88 )

Jeśli jesteś na etapie zakupu dobrej patelni, to zdecydowanie patelnia żeliwna jest bardzo dobrym wyborem, i to z kilku powodów. Po pierwsze są to patelnie trwałe, nie ma tu niezdrowych powłok, które mogą z czasem schodzić. Po drugie, są bardzo masywne, więc doskonale gromadzą w dobie ciepło i łagodnie przenoszą je na smażone produkty, co zapobiega ich przypaleniu. Po trzecie, można wybrać pomiędzy patelnią żeliwną emaliowaną, a surową. Te emaliowane są bardziej uniwersalne i łatwiejsze do mycia, gdyż zewnętrzna emalia jest bardzo gładka. Są przy tym bardzo ładne, gdyż możemy zdecydować o wyborze koloru emalii naszej patelni. Te surowe natomiast konserwuje się tylko olejem roślinnym, co sprzyja powstawaniu na nich tzw. naturalnej warstwy nieprzywierającej. Jednak bez różnicy, czy wybierzemy emaliowaną patelnię żeliwna czy szwedzką surową, każda z nich będzie doskonale pracowała na płycie indukcyjne. Jeśli ktoś krótko pyta: Patelnia żeliwna, a indukcja? My od razu odpowiadamy tak, zawsze i każdy model. Żeliwo jest bowiem nie tylko trwałym, bezpiecznym i zdrowym dla człowieka materiałem, ale posiada również naturalne właściwości magnetyczne. Tym samym każda patelnia z żeliwa pracuje na indukcji bez żadnych problemów, podobnie jak na kuchence gazowej czy elektrycznej. Najczęściej wybieranym modelem jest patelnia o średnicy 28 cm. To podstawowy model, który jest najbardziej uniwersalny, często w zestawie z pokrywką, jednak modele małe 20 cm czy średnia patelnia 24 cm są równie chętnie nabywane przez klientów naszego sklepu. Są oczywiście również modele duże o średnicach 30, a nawet 32 cm z dwoma uchwytami i żeliwną pokrywą.

Najbardziej znanymi patelniami z żeliwa są patelnie produkowane we Francji. Tu mają swoje firmy Le Creuset i Staub, dwóch największych europejskich producentów żeliwnych naczyń. To te garnki i patelnie widzisz najczęściej oglądając programy kulinarne z udziałem Jamie'go Olivera, Nigelli Lawson, Nigela Slater'a, czy Rachel Khoo, Staub pojawia się też u polskich kucharz m.in. Tomasza Jakubiaka. Kucharze cenią sobie te żeliwne garnki ze względu na świetną kumulację ciepła i to, że można w nich coś podsmażyć, a potem bez obawy włożyć do piekarnika by tam dalej dusić lub zapiekać danie. O patelniach i garnkach z żeliwa mówi się, że są to garnki na lata, a producenci dają na nie długoletnie gwarancje. Dlaczego? Bo z żeliwem nic się nie dzieje - jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać, żeliwo może przechodzić z pokolenia na pokolenie. Najważniejsze jest, aby nie uderzać w naczynie i nie używać stalowych sztućców chcąc coś wymieszać lub wybrać z garnka, czy patelni. Od czasu do czasu warto też przesmarować rant naczynia olejem jadalnym, a jeśli myjesz, najlepiej zrób to ręcznie, wtedy Twój żeliwny garnek będzie w najlepszym stanie przez długie lata. 

Do pieczenia chleba - co jest obecnie bardzo popularne, wybierz raczej garnek z czarnego żeliwa. Na czarnym żeliwie często używanym w wysokiej temperaturze nie widać zniszczeń, jakie chcąc nie chcą powoduje codzienne wypiekanie chleba w wysokiej temperaturze.

Jeśli zaś szukasz ciut tańszego żeliwa, żeliwnej patelni lub garnka, ale zależy ci na tym, aby było produkowane we Francki spójrz na firmę Chasseur. Ich patelnie z żeliwa i garnki to naczynia made in France. Są mniej znani więc na razie jeszcze nie tak drodzy, ale i to się zmienia, bo ich popularność rośnie. Żeliwo Chasseur możesz oglądać w programie kulinarnym z Silvią Colloco - "Jak gotują Włosi".

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 76 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-31
Polecam
2023-03-07
Szybko , sprawnie. POlecam
pixel