Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Patelnie ze stali nierdzewnej

( ilość produktów: 51 )

Klasyczne, wytrzymałe i doskonałe do smażenia oto co w wielkim skrócie można powiedzieć o patelniach ze stali nierdzewnej. Nazywane również patelniami stalowymi, nierdzewnymi lub patelniami ze stali szlachetnej, są wykonane z odpornego na zarysowania, bezpiecznego i higienicznego metalu, jakim jest stal nierdzewna, zwykle o kodzie 18/10.

Patelnia ze stali nierdzewnej to typ patelni uniwersalnej - do wszystkiego i dla każdego. Jednym wyjątkiem są tutaj osoby z potwierdzonym uczuleniem na metale ciężkie jak np. z alergią na nikiel, takie osoby powinny stosować patelnie ceramiczne lub żeliwne pokryte emalią. Wraz z rozwojem technik pozyskiwania i produkcji metalu oraz jego finalnej obróbki, stal nierdzewna masowo pojawia się w elementach naszego domowego wyposażenia, zarówno wśród elementów konstrukcyjnych, drobnego wyposażenia ale i naczyń kuchennych czy gastronomicznych, jak garnki, patelnie czy rondle. Ze stali nierdzewnej produkowane są profesjonalne linie produkcyjne w zakładach spożywczych, elementy kuchennego AGD jak miksery, blendery czy czajniki oraz różne drobne i większe narzędzia, przybory i akcesoria kuchenne. Stal nierdzewna ma zatem powszechne zastosowanie we współczesnych domach i kuchniach. Tym, co czyni patelnie wykonane ze stali nierdzewnej dobrymi, nie jest jednak tylko wybór samego materiału, z którego są wyprodukowane. Można bowiem w marketach czy w internecie nabyć patelnie stalowe tanie i niskiej jakości, wyprodukowane przez nieznane marki, które nie gwarantują wysokiej jakości. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie najlepszej patelni ze stali nierdzewnej, aby nie zrazić się do tego typu naczyń kuchennych? Warto postawić na producentów z długą historią i doświadczeniem, którzy specjalizują się w produkcji naczyń, kontrolują swoje produktu i dokładają starań, aby były to najwyższej jakości. Takie patelnie znajdziesz w naszej ofercie.


1. Dobra patelnia ze stali nierdzewnej nie może być bardzo tania - wynika to z 2 faktów, po pierwsze renomy i marki najlepszych producentów garnków i naczyń kuchennych, po drugie z kosztów produkcji i materiałów użytych do produkcji najlepszych patelni. Powstaje ona również z faktu właściwego zaprojektowania i przetestowania finalnego wyrobu, aby sprawdzał się doskonale w codziennym użytkowaniu, zarówno smażeniu jak i duszeniu, prażeniu czy zapikaniu potraw w piekarniku.

2. Naczynia wykonane ze stali nierdzewnej nie powinny być bardzo lekkie, gdyż cechą dobrych patelni jest możliwość gromadzenia w sobie ciepła. Aby to ciepło dobrze akumulować, muszą one posiadać odpowiednią masę, w której ciepło będzie się gromadzić. Chodzi tu nie tylko o grubość samego dna, choć jest ona bardzo ważne, lecz i o grubość stali na ściankach bocznych patelni. Niekiedy patelnia nie ma tzw. grubego dnia, cała jest wielowarstwowa, dzięki czemu świetnie kumuluje ciepło.

3. Decydując się na zakup nowej patelni stalowej zwróćmy uwagę na jakim typie naczynia nam zależy.  I tu należy uwzględnić wielkość patelni - czy potrzebujemy jej do smażenia dużych ilości, czy tylko do podsmażania odgrzewania małych porcji. Ważne czy chcemy używać patelni w piekarniku, wtedy warto postawić na te 2-uchwytowe - łatwiej zmieścisz takie naczynie, niż z jednym, długim uchwytem, w piekarniku. Do smażenia np. wystarcza patelnia o niskich ściankach, ale jeśli chcemy dusić nasze potrawy, warto wybrać patelnię wyższą i z pokrywką. Patelnie można też podzielić na te z i bez powłoki.
Typ pierwszy, to patelnie klasyczne, zwane również często patelniami profesjonalnymi. Są to tzw. czyste patelnie nierdzewne, których wnętrze nie jest pokrywane żadną dodatkową warstwą ułatwiającą smażenie produktów, tzw. powłoką nieprzywierającą. Takie patelnie są często i chętnie wykorzystywane w profesjonalnych lokalach gastronomicznych, zarówno tych masowych jak i najlepszych restauracjach gdzie gotują najwyższej klasy kucharze i szefowie kuchni. Cenią oni patelnie ze stali nierdzewnej za trwałość, odporność i łatwość do utrzymania w czystości. Ich obsługa wymaga jednak trochę wiedzy i doświadczenia, które znacznie ułatwia właściwe korzystanie z walorów patelni stalowych, dlatego więc określa się je mianem patelni profesjonalnych. Typ drugi: patelnie ze stali pokrywane nowoczesnymi powłokami nieprzywierającymi. Są one doskonałe w codziennym użytkowaniu i znacznie ułatwiają smażenie w patelniach stalowych dla normalnego użytkownika naczyń kuchennych, który nie wykorzystuje takiej patelni codziennie i nie chce zgłębiać zawiłości właściwej obróbki mięsa. Umożliwiają one szybkie i łatwe smażenie oraz możliwość długotrwałej eksploatacji, jeśli tylko wdrożymy kilka podstawowych zasad obsługi i użytkowania dobrych patelni. Mamy też patelnie, których wnętrze pokryto warstwą nowoczesnej ceramiki z właściwościami nieprzywierającymi. Ten typ naczyń kuchennych, określanych często nazwą patelni ceramicznych, jest obecnie bardzo popularny i chętnie wybierany przez klientów. Jednak jak w przypadku wielu spraw, diabeł tkwi w szczegółach, a dobry marketing potrafi nakręcić sprzedaż każdego produktu. Otóż wybierając ten typ patelni musimy być świadomi, że są one idealne tylko do delikatnego i krótkiego smażenia w niskich temperaturach, a więc są idealne do np. jajecznicy, lekkiego podsmażenia warzyw czy krótkiego smażenia ryby. Raczej nie nadają się one do tzw. ostrego smażenia mięsa, gdyż pokrywająca je warstwa ceramiki może być zbyt wrażliwa na wysoką temperaturę i używając patelni często do takiego smażenia szybko możemy ją przegrzać i zniszczyć. W rezultacie kilkukrotnego przegrzania patelnie stalowej z powłoką ceramiczną traci ona swoje właściwości nieprzywierające i szybko ulega degradacji, czego rezultatem jest nasilona tendencja do przywierania, a wręcz przypalania się produktów.
Ten rodzaj patelni jest więc przeznaczony głównie dla użytkowników świadomych jej ograniczeń i możliwości, którzy chcą ją wykorzystywać zgodnie z jej możliwościami. Niestety, nie jest to wiedza powszechna, stąd wiele złych opinii o szybkiej degradacji nierdzewnych patelni ceramicznych.

4. I ostatnie ważna sprawa, wybierając dla siebie najlepszą patelnię ze stali nierdzewnej, która gwarantuje długie i bezproblemowe użytkowanie, wybierzmy produkty tylko od znanych i renomowanych producentów, którzy od lat specjalizują się w produkcji najwyższej jakości naczyń, garnków i patelni do obróbki żywności. Do takich możemy zaliczyć choćby francuską markę Mauviel, czy Le Creuset, niemieckie Zwilling, WMF, Schulte Ufer, Silit czy belgijski Demeyere. Tych marek jest oczywiście dużo więcej, ich renoma, wiele lat działalności i zdobywanych doświadczeń w zakresie produkcji najlepszych naczyń kuchennych, gwarantuje nam dobry produkt na którym nie oszukano i nie oszczędzano na żadnym etapie jego produkcji.

Jak używać i dbać o patelnię ze stali nierdzewnej.

To ostatni już temat, który tutaj poruszymy, jest on jednak kluczowy dla właściwego użytkowania stalowych patelni oraz większości innych naczyń kuchennych, które zostały wykonane ze stali nierdzewnej. Tylko świadomość cech i ograniczeń każdego typu patelni, czy to nierdzewnej, żeliwnej, ceramicznej czy miedzianej, sprawi, że będziemy zadowoleni z codziennego użytkowania naszej dobrej i solidnej patelni.


1. Patelnia ze stali szlachetnej - nierdzewnej - zyskuje w trakcie użytkowania cech użytkowych, czyli z czasem smażenie na takiej patelni będzie prostsze. Dotyczy to zwłaszcza patelni profesjonalnych, czyli z stali nierdzewnej bez warstwy nieprzywierającej czy ceramiki. Chodzi tutaj o ułożenie i odpowiednie wygrzanie się całej patelni. Są to bowiem produkty wielowarstwowe, które technologicznie trudno przystosować do zmiennych i wysokich temperatur. Dobra patelnia stalowa posiada zwykle wkład w dnie, a w przypadku najlepszych modeli również w ściankach patelni, z warstwy aluminium. Całość pracuje w wysokich temperaturach a stal, czyli zewnętrzna warstwa patelni, musi osiągnąć optymalne właściwości do smażenia. Dlatego podczas pierwszych kilku smażeń potrzebujemy większej ilości tłuszczu na patelni stalowej oraz koniecznie utrzymywania średniej mocy palnika, aby nie przegrzać korpusu patelni. Po kilku miesiącach stosowania i przejścia wielu cykli nagrzewania, smażenia lub duszenia, a następnie powolnego wychładzania, patelnia ze stali nierdzewnej zyskuje optymalne właściwości smażenia, które objawiają się mniejszą ilością tłuszczu, który jest nam potrzebny do smażenia w tych naczyniach. Krótko mówiąc, im dłużej i częściej używamy patelni nierdzewnej, tym lepsza się on staje.

2. Od samego początku używania nowej patelni i dotyczy to w sumie zarówno patelni stalowych jak i żeliwnych, nie nagrzewamy ich na maksymalnym ogniu palnika kuchenki lub poziomie mocy w przypadku płyty indukcyjnej. Patelnia stalowa nie lub być przegrzewana i dotyczy to w sumie wszystkich typów patelni. Jej przegrzanie może nastąpić, kiedy załączymy pod nią bardzo duży ogień lub maksymalną moc palnika indukcyjnego lub po rozgrzaniu zimnej patelni nie zmniejszymy lekko mocy palnika w trakcie smażenia.
Oczywiście musimy zapomnieć również całkowicie o korzystaniu z funkcji "booster" na kuchenkach indukcyjnych i dotyczy to praktycznie wszystkich typów naczyń kuchennych, od garnków, przez patelnie, rondle czy brytfanny. Korzystanie z tej funkcji przyspieszy nam zużycie każdego typu naczyń kuchennych.

3. Do smażenia używamy dobrej jakości tłuszczów z tzw. wysokim punktem dymienia. Są to oleje u tłuszcze, których temperatura maksymalna przekracza około 200 stopni. W naszej opinii najlepsze są np. dobrej jakości rafinowane oleje rzepakowe lub masło klarowane, opcjonalnie smalec czy tłuszcz kokosowy. Wybór dobrego oleju do smażenia to oczywiście Państwa wybór, jednak pamiętajmy, że dobry olej do smażenia to podstawa udanego i zdrowego posiłku.

4. Smażymy tylko wrzucając produkty na rozgrzaną patelnie, na której jest już rozgrzany tłuszcz. Nigdy nie wrzucajmy jedzenia do zimnej patelni razem z tłuszczem. Aby dobrze i szybko smażyć olej czy tłuszcz zwierzęcy na patelni musi być dobrze rozgrzany. Jedzenie nie wchłania go wtedy tyle, a my smażymy szybko, zdrowo i otrzymujemy jedzenie z mniejszą ilością kalorii.

5. Smażąc mięso na patelni trzeba mu dać chwilę na ścięcie białka. Nie przewracamy więc mięsa kilka sekund po ułożeniu na dnie, gdyż na pewno ono przywrze i będzie się ciężko odrywać. Mięso samo odejdzie od dna zaraz po ścięciu białka w wysokiej temperaturze i wtedy kilkukrotnie możemy je przewrócić - oczywiście kawałek z drugiej strony również musi kilka chwil odczekać za pierwszym razem. Pamiętajmy o zredukowaniu temperatury, wtedy mięso się nie przypali.

6. Starajmy się smażyć zawsze na pełnej patelni, gdyż jest to dobre zarówno dla patelni jak i jakości smażonego produktu. Jeśli chcemy smażyć mniej, wybierzmy po prostu patelnię o mniejszej średnicy np. 20 lub 24 cm zamiast dużej o średnicy 30 cm.

7. Nigdy nie zalewamy gorącej patelni zimną wodą. To bardzo ważna zasada, gdyż prowadzi ona praktycznie do zniszczenia patelni i pozbawienia jej właściwości. Jeśli chcemy ją umyć, dajmy jej chwilę na naturalne wystudzenie minimum około 20 minut. Dotyczy to również pozostałych naczyń kuchennych do gotowania i pieczenia.

8. Jeśli nasza patelnia ze stali nierdzewnej jest dodatkowo pokryta powłoką nieprzywierającą lub ceramiczną, wtedy nie powinniśmy używać do jej mycia ostrych, rysujących dno skrobaków czy środków czyszczących. Podobnie powinniśmy zrezygnować ze stosowania z przyborów do mieszania ze stali nierdzewnej, a przerzucić się na drewniane lub silikonowe. Jeśli zaś coś mimo wszystko przywrze nam do patelni w trakcie smażenia, wtedy odczekajmy trochę aż wystygnie i zalejmy ją ciepłą wodą na około pół godziny, a przywarte do niej jedzenie łatwo odejdzie w trakcie mycia.

9. Jeśli w patelni, oprócz smażenia, chcemy również zapiekać w piekarniku, pamiętajmy również wtedy o zasadzie nie przegrzewania patelni w wysokich temperaturach.

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 76 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-07-31
Polecam
2023-01-19
Niespotykana troska o klienta, rzetelność na najwyższym poziomie. Brawo!
pixel